Plama z czerwonego wina? Myślisz, że już po Twojej ukochanej koszuli, czy sukience? Nic straconego! Wypróbuj 3 sprawdzone, domowe sposoby na to, jak usunąć plamy z czerwonego wina i ciesz się na nowo swoim ubraniem.
Kto chociaż raz nie został ochrzczony czerwonym winem, ten jest szczęściarzem. A wiemy, że wino czerwone bardzo często ląduje na naszych ubraniach. Jeśli jesteś tym szczęściarzem, którego klątwa czerwonego wina nie dopadła. To podziel się tym wpisem z kimś, kto może go potrzebować.
Jeśli natomiast należysz do większości, to zostań z nami i dowiedz się, jak usunąć plamy z czerwonego wina.
Czerwone wino – jak usunąć plamy?
Pierwsza i najważniejsza zasada, jeśli chcesz pozbyć się plamy z czerwonego wina, to nigdy nie pocieraj szmatką o materiał, ponieważ ten sposób sprawi, że plama może się powiększyć, a wino wniknie głębiej w tkaninę. Najlepszy sposób to naciskanie i przyklepywanie plamy suchą ściereczką lub papierem kuchennym. A następnie wypranie ubrania tak szybko jak to możliwe.
Oczywiście doskonale wiemy, że wino wybiera sobie zawsze najmniej odpowiedni moment, aby znaleźć się na naszym ubraniu. Dlatego często nie jest możliwe, aby natychmiast usunąć plamę. Nic straconego, bo możesz wypróbować trzy domowe sposoby, o których przeczytasz poniżej. Natomiast ważne jest, abyś najpierw sprawdził na metce informacje o praniu odzieży i rodzaju tkaniny. Jeszcze jedna ważna rzecz. Nigdy nie osuszaj plamy suszarką do włosów. Nie usuniesz jej w ten sposób, a tylko ją utrwalisz w tkaninie. Co więcej, przez taki zabieg mogą powstać trudne do usunięcia zacieki.
Przypudruj tu i ówdzie talkiem
Większość z nas ma w domu talk, lub puder dla dzieci. Niezależnie od nazwy zazwyczaj jest to ten sam produkt. Talk pomoże ci skutecznie pozbyć się plamy z czerwonego wina na zasadzie pochłaniania. Wystarczy plamę posypać talkiem i zostawić na kilka godzin. Następnie usuń nadmiar pudru z odzieży i standardowo wypierz w pralce. Jeśli plamy masz na ciemnym ubraniu, to zwróć uwagę na to, by oczyścić je z talku bardzo dokładnie.
Może nie jest to najszybszy sposób, bo te kilka godzin trzeba odczekać, ale efekt, jaki uzyskasz będzie wart tego czekania.
Dopraw solą – będzie smaczniej (łatwiej)!
Ten produkt na pewno każdy ma w swoim domu. Tak jak doprawia się potrawy, aby były smaczniejsze, tak plamę z czerwonego wina wystarczy doprawić, żeby była łatwiejsza do usunięcia. Sól jest dobrym absorbentem nie tylko cieczy, ale również barwnika. Dzięki temu sól chłonie czerwone wino z tkaniny. W tym sposobie czas oczekiwania na efekty nie jest tak długi, jak w przypadku talku. Wystarczy 20-30 minut, następnie usuń nadmiar soli i wypierz ubranie w pralce. Zgodnie ze wskazówkami na metce. Uwaga! Sól nie nadaje się do bardzo delikatnych tkanin. Dlatego jeśli nie masz pewności, z jakiej tkaniny zostało uszyte twoje ubranie, to najbezpieczniejszą opcją jest oddanie go do pralni chemicznej.
Usuń plamy z czerwonego wina mlekiem!
Mleko to bardzo dobry naturalny odplamiacz, który sprawdzi się w przypadku walki nie tylko z plamami z czerwonego wina, ale również atramentu, pisaków, czy innych podobnych substancji. W przypadku usuwania plam z czerwonego wina za pomocą mleka będzie ci potrzebna jeszcze czysta ściereczka. Wystarczy nawilżyć ścierkę i delikatnie pocierać plamę po winie. Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ zbyt duża ilość mleka lub zbyt mocne tarcie sprawi, że plama powiększy się a od tego to już szybka droga do powstania zacieków.
Jak usunąć stare plamy z czerwonego wina?
Chociaż na usunięcie starych i zaschniętych plam z czerwonego wina również są domowe sposoby. To najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem dla twojego ubrania będzie oddanie go do pralni chemicznej. Gdzie specjaliści dobiorą odpowiednie detergenty i program prania do rodzaju tkaniny, a także stopnia zabrudzenia materiału.
Jeśli jednak bardzo chcesz spróbować domowych sposobów, to jednym z nich jest namoczenie ubrania w roztworze spirytusu lub wodzie utlenionej 10%. A także roztworu młody mydlanej z dodatkiem amoniaku. Te sposoby chociaż mogą być skuteczne, to mogą wpłynąć na jakość tkaniny, a nawet ją uszkodzić.